Shiatsu/Šiacu hlavy

novinka, ktorá prináša kratšiu, ale hlbokú a účinnú relaxáciu a regeneráciu. Dá sa nazvať aj shiatsu prvej pomoci alebo “siedme nebo”.

Siedme nebo

Shiatsu hlavy – tlaková a energetická harmonizácia

 

„Čo to bolo?…úžasný pocit, nikdy som nič také nezažila…“, „Akoby sa vo mne vyzametalo“, to sú ukážky spätných väzieb, aké počúvam po celkovom shiatsu zakončenom prácou na hlave. A jeden z dôvodov, ktoré ma postupne po rokoch praxe celkového shiatsu presvedčili o zmysluplnosti a efektívnosti aj sólovej práce s hlavou a tvárou, doplnenej o šiju a ramená.

 

Práca s tvárou a hlavou je totiž tou fázou shiatsu , ktorá skutočne prináša najhlbšiu relaxáciu a umožňuje rovnako hĺbkovú regeneráciu. Navyše pri tempe, v ktorom dnes väčšina ľudí trávi svoj život, to umožňuje dosiahnuť vo veľmi krátkom čase. A jej dôležitosť vyjde najavo zvlášť vtedy, keď si uvedomíme, že len tvár má viac ako 15 svalov, ktoré sa pri každodennom strese sťahujú a často permanente ostávajú v napätom stave. To potom vytvára náš charakteristický výraz tváre a ak je napätie veľmi silné a trvalé, negatívne ovplyvňuje nielen to, ako vyzeráme, ale aj kvalitu spánku, môže spôsobovať nespavosť a prispievať i k pretrvávajúcim bolestiam hlavy.

Relaxácia tváre je vôbec najpriamejší spôsob, ako uvoľniť druhého človeka a okrem iných priaznivých účinkov je to vlastne prirodzený pravidelný facelifting. Relaxácia hlavy zase pomáha uvoľniť okcipitálne svaly hlavy, ktoré riadia jej pohyby. Tak sa odstraňuje napätie a stuhnutie šije a ramien.

Oboje prináša jasnosť mysle, rozpúšťa emocionálny stres, alebo ho aspoň pomáha rozpoznávať, stimuluje krvný obeh, uľavuje pri kongescii dutín, zlepšuje svalový tonus, čím sa zase vyhladzujú vrásky a zlepšuje sa celkový vzhľad.  Je to vlastne ako ten efekt dobrej dovolenky, z ktorej sa človek vracia „vyhladený“. Takže keď práve nie je čas dovoleniek, vždy sa dá dopriať si aspoň pár minút na shiatsu hlavy a tváre.
Ďalšou dobrou správou pre tých, ktorí si ju doprajú pravidelne, je to, že prekrvuje aj vlasatú časť, čím podporuje distribúciu výživných látok a kyslíku do celého tela a zlepšuje stav vlasov a ich rast. Podporuje aj lymfatický obeh a pomáha tak telu zbavovať sa toxických látok.

 

Ľudia si pravdepodobne odjakživa navzájom robili dobre dotykmi. Neustále a inštinktívne si masírujeme, hladíme či tlačíme niektoré časti tela, ktoré sú buď napäté alebo bolestivé.

V každom z nás je zdroj liečivej sily. Keď ju aktivizujeme, spustí sériu navzájom prepojených vnútorných procesov, ktoré vyvolajú liečivú reakciu. Bolesť alebo poranenie nás upozorní, že potrebujeme pomoc. Liečivá reakcia začína vylučovaním endorfínov do krvi, ktoré majú pomôcť zahojiť poškodenú oblasť. Srdcový pulz sa zrýchľuje, krvný tlak sa mení a endorfíny a výživné látky sa hromadia. To urýchľuje vylučovanie toxínov z poškodenej oblasti a podporuje hojenie.

Shiatsu navodzuje túto liečivú reakciu tak, že vlastne tlakom simuluje poranenie – preto je niekedy bolestivé. Keď sa tlak aplikuje na určité body, organizmus je akoby podvedený a myslí si, že je poranený. Telo potom produkuje endorfíny na odstránenie stresu v orgánoch i celom systéme. Takto sa postupne učí nové a účinné spôsoby, ako aktivovať liečivú reakciu a zvyšuje sa  jeho samoliečivá schopnosť bez invazívnych techník. 

 

Tvár a hlava sú popri rukách najcitlivejšímií zónami ľudského tela. K dotykom práve na týchto miestach sme najvnímavejší. Vďaka tomu miniterapia hlavy a tváre výrazne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu, a teda aj duševné stavy a prejavy človeka. Okrem toho podporuje výživu a okysličovanie buniek a pôsobením na nervové zakončenia reflexne reguluje biologické procesy v celom tele.

Pri pravidelnom shiatsu tváre sa koža ozdravuje, nadobúda zdravší vzhľad, vyhladzujú sa vrásky, suchá koža získava pružnosť a naopak mastná stráca svoju hrubosť.

V hornej časti tela a v hlave sa zvykne hromadiť jangová energia, ktorá potom pôsobí bolesti hlavy, podráždenosť, suchosť slizníc, začervenanie na lícach. Shiatsu hlavy túto energiu účinne odvádza, lebo na tvári a hlave môžeme zasiahnuť body všetkých jangových dráh. Výsledkom je, že nálada sa zlepší, myseľ rozjasní a organizmus sa celkovo harmonizuje, upokojuje a zároveň posilňuje.

Uvoľnením krku sa otvára plynulé prúdenie energie ki medzi hlavou a ostatným telom. Pomáha uvoľniť aj hrudník a spriechodniť dýchanie, ktoré sa stane voľnejším a prirodzenejším.

Prácou na šiji a na ramenách sa upravuje nerovnováha jinu a jangu v celom tele. Uvoľňuje sa napätie v celom tele a zmierňujú sa bolesti chrbta.

Shiatsu hlavy až ramien pôsobí liečivo pri nepriechodnosti horných ciest dýchacích, pri chronických problémoch s dutinami, pri astme. Posilňuje zrak a odstraňuje únavu očí.

Keďže bolesti chrbta súvisia s nedostatkom energie obličiek, teda s oslabenou dráhou tohto orgánu, môžem ich ovplyvňovať aj pomocou sólového shiatsu hlavy. A to tak, že uvoľním jangovú energiu v tejto oblasti na hlave, krku a ramenách a potom spriechodním dva –tri body na jinovej dráhe obličiek na chodidlách a lýtkach.

Pri shiatsu tváre a hlavy sa používa tlak prstom, ale aj hladivé, krúživé a poklepávajúce pohyby. Podľa tibetskej medicíny hladenie vyrovnáva vietor, krúživý pohyb nabíja telo liečivou energiou, jemné hnetenie odstraňuje svalové napätie a poklepávanie rozptyľuje energiu. Akupresúrna technika celkovo harmonizuje všetky energie tela. Vzhľadom na to, že práve poruchy vetra sú dnes veľmi časté – veď len čujme: úzkosť, nepokoj, nervozita, nevyrovnané emócie, svalové kŕče a stuhnutosť, bolesti chrbta a nespavosť – tak práve „vyhladzovanie“ tváre je tou najpríjemnejšou , ale aj najužitočnejšou čerešničkou na torte. Navyše je to niečo, čo ak aj laik kedykoľvek poskytne blížnemu svojmu, urobí pre neho to najlepšie.

Shiatsu hlavy, pravda, neprecvičí a neuvoľní kĺby a nepôsobí priamo na všetky orgánové dráhy, poskytuje však efektívnu rýchlu pomoc a kedykoľvek blahodarnú relaxáciu a regeneráciu.

 

Dojem krásy ľudskej tváre vzniká práve vďaka jej uvoľnenému výrazu a je priamo závislý od úrovne napätia tváre, hlavy a svalov na krku. Svalové napätie v tvári  je výsledkom určitých návykových výrazov, ktoré sú reakciou na bolesť hlavy, únavu očí, dychové problémy a podobne. Šija je indikátor stavu mysle a tela.

Relaxačné ošetrenie tváre môže zasiahnuť až 50 energetických bodov, ktoré sa nachádzajú na tvárových svaloch a koži a súvisia so stresom.  Tok životnej energie ki vypovedá o schopnosti organizmu vyrovnávať funkcie vnútorných orgánov a harmonizovať emocionálne podmienky. Pomocou shiatsu hlavy identifikujeme a uvoľňujeme nahromadenú energiu a umožňujeme jej symetrický tok. Dá sa to dosiahnuť aj prácou na bodoch, ktoré sú veľmi vzdialené od miesta pociťovaného symptómu. Preto môže byť aj práca iba s tvárou a hlavou taká účinná pre celého človeka.  Liečivý proces je pomerne rýchly a tok energie môžete precítiť počas niekoľkých minút. Krvný obeh a imunitný systém sa posilňujú okamžite. Je to bezpečná a jemná technika, ktorá uľavuje celkovo, ale aj pri špecifických problémoch. Štúdie ukázali, že určité druhy bolesti sa spájajú s pocitmi úzkosti a starostí. Bolesti chrbta a kĺbov sú zase často výsledkom zlého držania tela. Úrazy zase môžu poškodiť mäkké tkanivo. Ošetrenie bodov medzi krčnou chrbticou a hornou časťou ramien celkovo pôsobí zmierňujúco aj na takéto bolesti.

 

Stres je súčasťou ľudskej existencie. Vzniká, keď nejaká udalosť presiahne našu kapacitu adaptácie na situáciu. Narúša našu emočnú stabilitu, kognitívne funkcie a aj normálne telesné činnosti.  Ak ignorujeme dlhodobý stres, môže to viesť k rôznym fyzickým a psychickým ochoreniam. Prvá a zásadná  vec pri jeho zvládaní je pravidelné uvoľňovanie sa.

Je celkom bežné, že pracovne vyťažení klienti kladú stále tú istú otázku „No a ako sa mám naučiť uvoľňovať?“ Žiaľ, bez istej pravidelnosti a bez trpezlivosti to nejde. Lebo miera schopnosti uvoľniť  nerozlučne súvisí s tým, že pripustím, že si na to musím pravidelne nachádzať čas. Čas na akoby ničnerobenie. Ďalší zádrheľ sa však u našinca objavuje hneď, ako si povie, že „ide ničnerobiť“. Myšlienky začnú víriť. Povstanú výčitky, že nič nerobím… Nepokoj. Z takého relaxovania je napokon iba ďalšia podráždenosť. Čo z toho vyplýva? Treba nájsť akúsi aktivitu, ktorá je však kompenzačnou. Teda je to čosi celkom iné, ako bežný život. Niekto ide na kurz varenia, niekto na sebapoznávací workshop, niekto ide tancovať, iný sa ide potápať, ďalší na jogu. Ale väčšina pri ničom nevytrvá. A tak isto nie je vôbec jednoduché pochopiť, že to všetko sú ostrovy, na ktoré nemusíme prísť už uvoľnení, ale z ktorých mnohí ujdú po krátkom čase preto, že usúdia, že „to nie je pre mňa, lebo sa neviem uvoľniť“… paradox, že áno))

No dopriavať si shiatsu alebo len shiatsu hlavy pravidelne je vlastne akýmsi navykaním si na stav uvoľnenia. Vlastne je to svojho druhu tréning. V Indii, Japonsku, Tibete, Číne a iných ázijských kultúrach rôzne druhy akupresúry či masáží oddávna boli súčasťou dennej hygieny.  Celý organizmus si tak postupne môže celkom bez námahy zvykať na ten blažený pocit. Shiatsu hlavy a tváre je v tomto smere takmer neprekonateľné. Konkurovať mu môže hádam iba aquatic bodywork….

 

Niektorí ľudia sa uvoľňujú iba veľmi ťažko, môžu mať stuhnutú čeľusť, zaťaté zuby, alebo rýchlu nervóznu reču, môžu byť napätí ako tiger pred útokom – kde by na akú jogu skočil…. poriadne sa to naučil a podal výkon uvoľnenia. No a presne to je ten hlavný zádrheľ, tá jediná, ale oceľová prekážka na ceste k uvoľneniu. To pevné predsavzatie, tá výkonnosť, zarputilosť („mladého dynamického kolektívu“ z inzerátov:-). Poznáte tie motivačné výkriky „nič nie je nemožné“, „stačí chcieť“… a podobne. Ako v bežnom biznise, tak aj v relaxačno-ezoterickom sa prevaľujú podobné ilúzie mysle. Fantazmagórie zasadené do hláv na jednej strane imidžmejkrami a motivačnými trénermi, a na strane druhej tými, čo z kníh a rýchlokurzov vyčítali všetky klišé o pozitívnom myslení a pritom ani nezbadali ako upadli do hlbokého duchovného materializmu ako to nazval tuším Chogyam Trungpa. To znamená, že za totálnym uvoľnením, blaženosťou, osvietením sa ženú celkom rovnako ako iní za postavením, peniazmi, veľkým barákom, Maybachom a podobne.

Ale – v jednoduchosti je krása i odpoveď. Takáto jednoduchosť je i základom taoistického pohľadu na svet, zhrnutého v princípe wei wu wei, teda ne-konania. To, pravda, neznamená nečinnosť alebo ľahostajnosť, znamená to konanie v súlade celkovou dynamikou vecí, ktoré je oslobodené od zbytočného stresu, ľpenia a bežného súčasného „trasláctva“. Príklad: človek má ísť niekam na úrad. Všeobecné povedomie našepkáva, že je to otrava, že tam nikoho nič dobré nečaká, že budú komplikácie, nepríjemní úradníci atď. A milý človek je rozladený už celé dni dopredu. Maľuje si, aké to bude hrozné a koľkokrát tam ešte bude musieť ísť. Príde a už pri vchode sa poháda, lebo veď to tak má byť. Na úrade. Takýto človek koná len zo svojich vlastných a kolektívnych očakávaní a naprogramovaní. Keby ne-konal, tak by tam proste išiel vtedy, keď tam treba ísť a jediné myšlienky by venoval tomu, či je úrad práve vtedy otvorený, či má tie doklady, ktoré má mať a to je všetko. Všetky tie „čo keď, čo ak a je to tak alebo onak“ sú zbytočnými stresormi, ktoré mu napokon zabránia na mieste vyselektovať podstatnú informáciu a reagovať na ňu a namiesto toho bude reagovať na niečo celkom iné.

 

Zlá správa: Prirodzenej uvoľnenosti sa nedá naučiť.

Dobrá správa: Dá sa vykročiť na cestu a postupne sa zbavovať zlozvykov a zbytočností.

Opakovanie, matka múdrosti: Nezbavujete sa toho lusknutím prsta terapeuta, ba ani vlastného. Je to proces. Je to cesta s prijatím faktu, že dokonalosť je chiméra.

Pravidelne si ľahnúť a odovzdať sa dotykom terapeuta je jej súčasťou. Prináša čas na to byť za pomoci druhého človeka chvíľu sám so sebou, vnímať sa, rozplynúť sa v beztiaži, odložiť náklad zo svalstva, nič nerobiť, nevytvárať myšlienkové zhluky.  Tak sa telo učí dopĺňať energiu.

 
Apropos, energia
. Ďalšia vec, s ktorou klienti nezriedka prídu: predstavy o pozitívnej a negatívnej energii. „Asi mám veľa negatívnej energie, že?“, „A veľa zablokovanej energie..“ Slovo energia je záludné. Tak ľahko vniklo do slovníka bežnej reči. Nechcem tu filozofovať o energii z fyzikálneho či chemického hľadiska, lebo to by som asi rozosmiala svojich bývalých učiteľov týchto predmetov…. ale jedno viem, že – tak ako aj v matematike, ale tú už absolútne nemôžem brať nadarmo – znamienka plus a mínus, negatívne, pozitívne, tu označujú niečo celkom iné ako morálne kvality. No náš psychický problém je dnes často aj v tom, že si vyrábame stres navyše (a nemálo „dobrosrdečných“ liečiteľov je v tom nápomocných) morálnym kategorizovaním energie…  Avšak morálne plus a mínus priraďuje veciam naša myseľ. Samé osebe sú neutrálne.

Druhá vec je, ako človek s energiou narába. Sú typy akumulátorov, ktorí jej majú veľa, ale akosi nevedia, čo s ňou. Necirkuluje. A sú typy, ktoré ju nevedia udržať. Cirkuluje príliš rýchlo. V oboch prípadoch, ak sa nenastolí dynamická harmónia, môžu nastať ochorenia.

Negativita je v našej mysli. Ťažko niekto pomôže druhému tým, že ho bude presviedčať o negatívnych energiách, prevracať oči nad stavom jeho/jej čakier – aké sú temné, fialové, alebo príliš otvorené alebo zatvorené, o energetických upíroch a podobne. Ak sa však sama nebudem motať v myšlienkach o negativite a upíroch, ale jedinou myšlienkou pri práci najmä na hlave klienta bude „nech sú všetky bytosti šťastné a zdravé“, tak mu určite pomôžem viac. Pravda, je to málo sofistikované a ezoterické  a pomerne nekomplikované…. no ale kto chce širokospektrálne teórie o negativite, pozitivite, kradnutí energie a upíroch, tak supermarket je, myslím,  dostatočne rozsiahly.

Stíšenie je pre účinné shiatsu či už celkové alebo hlavy podstatné. Pri klasickej masáži alebo aj kozmetickej masáži hlavy je bežné, že masér a klient čulo konverzujú.  To však odvádza pozornosť od toho, čo jeden robí a druhý prijíma, od vzájomnej výmeny. Pri shiatsu je dôležité vnútorné ticho terapeuta a ochota klienta len tak spočinúť. Iba vnímať to, čo sa práve odohráva a vnútorné procesy môže byť niekedy pre nezvyknutého človeka výzvou – ale obyčajne s prekvapujúco príjemným výsledkom.


Shiatsu hlavy a tváre prináša:

Úľavu pri akomkoľvek strese

Úľavu pri bolestiach hlavy, migréne, unavených očiach

Úľavu od napätia a bolestí krku a šije

Pocity vyrovnanosti a pokoja

Hlbokú relaxáciu, ktorá zvyšuje produkciu endorfínov, a to zlepšuje náladu a odstraňuje „depky“

Lepší spánok

Celkový pocit pohody

Najnovšie články: