História shiatsu

Pred takmer 80 rokmi bolo shiatsu (šiacu) v Japonsku uznané ako oficiálna samostatná liečebná metóda. Tokujiro Namikoshi ako prvý skombinoval tisícročiami preverenú čínsku filozofiu diagnostikovania a liečby – akupunktúru so starým čínskym masážnym umením anma. Vytvoril tak mocné nové umenie liečby.

Shiatsu v Japonsku sa však líši od shiatsu na Západe. Súčasná japonská prax je veľmi fyzická, zahŕňa hĺbkovú manipuláciu s tkanivom a agresívny strečing, ktorý západný človek iba ťažko prijíma. Zo vzájomnej inšpirácie a kontaktov medzi Východom a Západom však v posledných desaťročiach vznikli pre obe strany prijateľné a účinné variácie: Zen shiatsu, Shiatsu-ki, Yoseido….

Shiatsu je umenie liečivého dotyku a pohybu. Každá škola i každý jednotlivý terapeut do neho vnáša celú svoju skúsenosť, osobnosť a časom tvorí vlastný jedinečný štýl. Nie je to však ľubovoľná improvizácia, ale vyžaduje dobrý základ v podobe vzdelania v shiatsu a neustáleho ďalšieho štúdia, praxe a zdokonaľovania a osobného rastu.

Najnovšie články: