Čo je shiatsu (šiacu)?

Je to spôsob spriechodňovania toku energie v energetických dráhach (meridiánoch). V shiatsu sa využíva tlak prstov, lakťov, dlaní. Týmto tlakom sa pôsobí na niektoré body (tsubo) na meridiánoch i na celú plochu meridiánov. Takto sa uvoľňujú energetické bloky. Zároveň sa v rámci shiatsu jemným naťahovaním, točením a ohýbaním uvoľňujú kĺby i svaly a zabezpečuje sa tak ich voľná pohyblivosť.

Na čo je shiatsu (šiacu) dobré?

Shiatsu je preventívna i liečivá metóda. Energetické a iné fyzické bloky vznikajú ako následok bežných každodenných výkvyvov nálady, stresu, duševnej disharmónie. Udržiavaním plynulého toku energie pomocou pravidelného shiatsu môžete účinne predchádzať chorobám. Pokiaľ sa tieto bloky udržiavajú a hromadia a pomerne dlhý čas človeka nijako neobťažujú, takže tomu nevenuje pozornosť, vzniká časom vážnejšie ochorenie. Podľa tradičnej ázijskej medicíny totiž energia meridiánov vyživuje príslušné vnútorné orgány a zabezpečuje ich optimálnu funkčnosť.

Shiatsu uvoľňuje aj emocionálne bloky a dýchanie, a teda celkovo prečisťuje organizmus.

Kedy je shiatsu nevhodné?

Pri niektorých fázach rakoviny, akútnej chrípke, silnom prechladnutí, otvorených ranách a pri akútnom zápale.

Tieto kontraindikácie rozhodne vždy rešpektujte a poraďte sa s odborníkom na shiatsu!

Pomôže mi shiatsu pri migréne?

Shiatsu veľmi výrazne  uľavuje (a pri trpezlivosti a vytrvalosti ich môže aj odstrániť) práve pri migrénach, nespavosti, problémoch s chrbticou a celkovo s pohybovým aparátom (bolesti, „seknutia“, svalové kŕče, skolióza…

Po 10 – 12 shiatsu je možné pozorovať trvalejšie pozitívne zmeny práve pri migrénach a podobných či sprievodných príznakoch.

Ako vyzerá a ako dlho trvá shiatsu?

Robí sa v ľahu na zemi a môže byť sprevádzané príjemnou hudbou. Je vhodné, aby ste mali voľné pohodlné oblečenie, podľa možnosti z prírodného materiálu. Shiatsu trvá ideálne  cca 80 minút. Keďže pri jednom „ležaní“ sa zväčša pracuje vždy len na dvoch jangových a dvoch jinových meridiánoch naraz, ale základných meridiánov je 6 jangových a 6 jinových, na úvodné spriechodnenie všetkých dráh sú potrebné tri shiatsu za sebou.

Aby bolo shiatsu pre vás skutočne efektívne, odporúča sa prvá séria 10 shiatsu.

A aby bol účinok trvalý, odporúča sa potom dodržiavať pravidelnosť vo väčšom časovom odstupe. Efektívna forma je séria troch shiatsu raz za cca tri mesiace.

Najnovšie články: