Ako vyzerá gongový kúpeľ

Dať sa zaplavovať zvukovými vlnami vraj môže byť aj liečivé. Vyskúšali sme to. A boli sme prekvapení.

KATARÍNA ČULENOVÁ, FOTO MICHAL ŠEBEŇA a archív NJ. Článok je prevzatý z časopisu Šarm 14/2016

Rozhodne nie som meditačný typ, ktorý si večer rozloží koberček, posadí sa naň so skríženými nohami a vyženie z hlavy všetko, čo sa v nej nahromadilo počas dňa. Tých pár pokusov o hlbokú relaxáciu v podobe predstáv o tom, ako lietam v oblakoch alebo kráčam po zelenej lúke, nikdy nezabralo. V súvislosti s oblakmi sa mi vybaví lietadlo, v ktorom vždy vraciam, a beh po zelenej lúke sa mi asociuje so striasaním kliešťov. Ale hlavne, vždy keď sa chcem sústrediť na to, že na nič nemyslím, ako na povel začnem preberať aj veci, ktoré ma doteraz netrápili. Napríklad roztápanie ľadovcov. Všetko sa to kvalitne zmieša a výsledkom je smiech. Smiech z toho, že kým ticho „blbnem“, mohla som za ten čas vybaviť sto vecí.

Keď som náhodou na internete natrafila na slovné spojenie gongový kúpeľ, pobavilo ma. Prečo ho neskúsiť? Môže byť príjemnejší než kúpeľ v hluku áut pod oknami v práci alebo búchanie susedovej práčky o desiatej večer.

Nina Jassingerová sa učila umeniu gongového kúpeľa u Američana Dona Conreauxa. Tento terapeutický spôsob hry na gongoch si priniesol z Indie.

Terapeutka PhDr. Nina Jassingerová na mňa zapôsobila ako normálna, prízvukujem normálna, osobnosť, ktorá sa netvári, že pozná tajomstvo vesmíru, a nenavrávala mi, že gongový kúpeľ je zázrak, ktorý vyrieši všetky ťažkosti. Preto som nemala problém ľahnúť si pod jej dva obrovské gongy a zavrieť oči…

Príjemné zdrevenenie

„Dýchajte pokojne, nosom.“ Terapeutka ma tichým hlasom navádza, aby som sa uvoľnila. Veľmi sa snažím, ale skôr sa sústredím na to, kedy prídu prvé tóny. Už sú tu. Spočiatku jemné, akoby prichádzajúce z diaľky, potom silnejú a striedajú sa s hlasnými a nástojčivými, pripomínajúcimi búrku. Netuším, ako tie vysoké aj nízke, krátke aj vlečúce sa tóny vznikajú, ale oči neotváram. Bojím sa totiž, že by som sa rozosmiala. Je to predsa len absurdná situácia – ležať kdesi za bieleho dňa a počúvať nástroj, ktorý mi pripomína skôr otvorenie Plesu v opere…

Po desiatich minútach mi však prestane mykať kútikmi úst, už mi nie je nič smiešne, uvedomím si, že sa mi vlastne ani nechce otvoriť oči, pretože som vo zvláštnom stave. Nespím, ale som… úplne ponorená. Je to naozaj kúpeľ. Tóny sú všade okolo, doslova ma obalili. Nemôžem, vlastne nechcem pohnúť ani len prstom. Je to nesmierne uvoľňujúce a zároveň dobíjajúce energiu.

gongový kúpeľ ako ambientný zážitok pre 150 účastníkov medzinárodnej konferencie Red Hat v Brne v roku 2016

Gongový kúpeľ ako ambientný zážitok pre účastníkov Red Hat konferencie, Brno

Gongy sú atraktívne – Zvuky gongov zaujali aj itečkárov na medzinárodnej konferencii v Brne Ak si však chcete dopriať naozajstnú terapiu, lepšie je to v intímnejšom prostredí. Ceny sa začínajú na pätnástich eurách za pol hodiny.

Odrazu cítim, ako terapeutka začína okolo mňa chodiť. Zrejme používa menšie gongy, vibrácie totiž cítim nad sebou, potom odrazu pri nohách a o chvíľu pri hlave. Keď mi položí na brucho čosi kovové a jemne čímsi do toho udrie, cítim, ako tóny rezonujú v celom tele. Uvedomím si, že relaxujem bez toho, aby som si vybavovala nejaké zelené lúky alebo sa prácne sústredila na svoj dych. Zvuky gongov mi akoby úplne vyprázdnili vnútro, doslova v nich plávam a myslím iba na ne.

Odrazu zvuky spomalia a ustanú, terapeutka ma pokojnými slovami „zobúdza“. Mám si uvedomiť svoje telo, nohy, ruky… Poslúcham, aj keď nechcem, aby sa to skončilo. Zo slušnosti predsa len otváram oči, ale ostávam ešte oddychovať. Je mi famózne, mám pocit, že som bola na trojdňovej dovolenke a nič ma nedokáže rozhodiť.

Aj pre itečkárov

gongova-terapia-3Nina Jassingerová mi prinesie pohár vody a ubezpečí ma, že nie som jediná, komu sa nechce vstať. Ľudia dokonca aj zaspia. To však neprekáža, pretože vibrácie prenikajú telom a pôsobia aj bez toho, aby sme si to uvedomovali. „Takejto terapii sa hovorí aj masáž zvukom a prospieva nielen psychike, ale všetkým vnútorným orgánom,“ hovorí.

Na terapie zvukom chodia rôzni ľudia – od žien aj mužov so súkromnými aj pracovnými problémami cez páry, ktoré si chcú dopriať zvláštny zážitok, až po itečkárov, ktorí potrebujú úplne vypnúť, aby im nerozhodilo hlavu. „Raz si ma zavolali dokonca na firemný event. Vo veľkej miestnosti sedelo stopäťdesiat ľudí, čo síce nie je ideálne na takýto druh terapie, ale bol to zaujímavý experiment. Ľudí sediacich na stoličkách to celkom pohltilo,“ dodáva. Navštevovala ju aj mamička s mentálne a fyzicky postihnutým dieťaťom, ktoré sa vďaka gongu vždy upokojilo. Ocitla sa aj na svadbe priateľov, ktorí si dopriali originálny program počas hostiny.

Naladí sa na klienta

gongova-terapia-4Ak však nemá byť zvuková masáž len zaujímavou atrakciou, treba ju robiť v komornejšom prostredí a s menším počtom ľudí. Reakcie na kúpeľ bývajú totiž rôzne. Jedna klientka, ktorá takto riešila úzkostné stavy, sa po prvej terapii celá roztriasla, akoby potrebovala uvoľniť telo stuhnuté od stresu.

Nina Jassingerová netají, že aj ona občas vyženie zlú náladu práve gongmi. Sadne si k nim a tvorí zvuky, aké jej práve „prídu pod ruku“. Ani jeden sa neopakuje. Aj preto je každé sedenie iné. Terapeutka navyše „počúva“ klienta a priznáva, že časť tohto zvukového predstavenia je veľmi intuitívna: „Niekedy trvá dlhšie, kým sa naladím na daného človeka, hľadám zvuky adekvátnej intenzity. Preto to nie je vždy spočiatku harmonické,“ hovorí s úsmevom a dodá: „Vo vašom prípade ma to ťahalo do pokojnejších tónov, akoby ste mi hovorili: Pokoj, hlavne pokoj.“ Čo na záver? Naozaj som si za hodinu oddýchla tak, ako sa mi to už dlho nepodarilo. A to nie je málo.

 

gongova-terapia-5

Rezonancia gongov je natoľko intenzívna, že doslova cítite dotyk zvuku. Na koži vám môžu nabiehať príjemné zimomriavky.

 

Najnovšie články: