Veselý článok o afrodiziakách

Čítanka rozkoší
Nina Jassingerová/pre časopis Eva

Iste ste už počuli o celeri, o zázvore, cibuli či cesnaku ako o potravinách, ktoré majú aj iné vlastnosti ako “obyčajná” zdravá zelenina. Skrátka, že sú to afrodiziaká. Alebo o tom, že šľahačka sa dá konzumovať aj na inom podklade ako na jahodách – napríklad na nejakom obľúbenom nahom tele. Toto všetko a mnoho ďalších drobných i exotických zaujímavostí môže dodať šmrnc vašim erotickým radovánkam. Čítajte pozorne, skúšajte uvážene.

Pozývame vás na výlet krajinou bohyne Afrodité, bohyne zmyselnej lásky, ktorej výsadou vždy bolo „vzbudiť lásku tam, kde nie je, rozdúchať ochabnutú milostnú túžbu, poskytnúť telesné pôžitky namiesto prevládajúcej nudy a vyvolať erotické dobrodružstvá tam, kde vládne nedostatok fantázie“ (Dr. Christian Rätsch, rakúsky etnobotanik).
Národy s inými tradíciami, ako je u nás prevládajúca židovsko-kresťanská, vždy používali afordiziaká ako pomoc v dlhotrvajúcich vzťahoch – aby vášeň neochladla. Uplatnenie nachádzali aj pri kultových obradoch, kde v chrámoch dochádzalo k sexuálnemu rituálu. Afrodiziaká však v skutočnosti nebývali východiskom z núdze, ako sa to dnes často chápe, ale slúžili a naďalej by mali slúžiť skôr ako pomôcka pri rozvoji a obohacovaní života zdravého človeka. A to skôr ako syntetická Viagra.

Erogénne zóny

Zatiaľ čo stará India mala Kámasútru – náuku o milostnom umení a Ananga Rangu – herňu boha lásky, starý Rím zase Ovídia a jeho Umenie milovať, naša doba má Mastersa a Johnsonovú a ich vedecky podchytené detaily pohlavného styku, výsledok niekoľkoročného vyčerpávajúceho výskumu (najmä asi pre pokusné páry i jednotlivcov, napichaných pri tej najintímnejšej činnosti elektródami).
A tak naši novodobí kňazi – vedci exaktne potvrdili to, čo ľudstvo už pradávno tak nejako dosť presne tušilo, až priam vedelo. Že totiž muž sa potrebuje pozerať. A stačí pomerne krátka expozičná doba voči ľubovoľnej pekne zakrivenej ženštine a muž je vzrušený. Zatiaľ čo žena sa zase pozerať až tak nemusí, ale zato reaguje výrazne na dotyky. A to na dotyky jemné a rafinované – bez toho obyčajne k vytúženému vrcholu nedospeje. Väčšinou ani len k úpätiu. Lebo – a to dobre vedeli už starí majstri z dôb Kámasútry a spol. – ženské telo, to je krajina ako stvorená na celoživotné expedície. Len to chce nezaspať na vavríne „svadobnej“ noci.

Achtung, bejby! žiada sa zaveliť svojmu drahému a podstrčiť tabuľku:
Tu sú erogénne zóny, ako ich potvrdila veda a ženy si na to museli počkať, hoci dávno vedeli svoje:
1. klitoris
2. vulva
3. bradavky
4. pery
5. krčok maternice
6. zadná pošvová klenba
7. ušné lalôčky
8. oblasť medzi lopatkami – jeden z najistejších zásahov
9. prsty
10. sakrálna oblasť
11. konečník
12. kolená
13. stehná
14. jazyk
Ich dôležitosť je veľmi individuálna. Preto, milý amorko, nikdy nedovoľ, aby čo len jedna ostala u partnerky nepreskúmaná. Nikdy nevieš, kde narazíš na zlatý poklad.

Achtung, bejby! 2. – pre ženy. Čiže, ako je to s erogénnymi zónami u muža?
Nuž, také pestré ako u ženy to nie je. Bez urážky – muži sú trochu jednoduchší. Ale na druhej strane – v jednoduchosti je predsa krása, no nie? Takže, erogénna zóna muža
č. 1.: penis a žaluď
dlho nič
5. vizuálne a sluchové vnemy – nežné alebo sprosté slovíčka či zvláštna intonácia hlasu.
Ale samozrejme, také suché to u tých našich proťajškov predsa len nemusí byť. Je už však na ženách, čo všetko na mužovi objavia, o čom ani sám dovtedy netušil.

Vône

Dejiny voňavkárstva sú vlastne dejinami čuchového sexuálneho vábenia a mámenia.  Zvlášť pižmo a ambra sú oddávna považované za spoľahlivé čuchové afrodiziaká pôsobiace na obe pohlavia. Nenechajte sa otráviť faktom, že ambra je chorobný výlučok z vorvaňa. Vylučuje sa spolu s, prepytujem, hovienkami a vyskytuje sa aj v črevách chorých alebo uhynutých zvierat. Keď sa však už dostane na vzduch, dochádza k jej premene na hmotu s príjemným pachom, takmer až jazmínovým. A jej afrodiziakálne účinky sú nesporné.
Naproti tomu pižmo tak celkom nezodpovedá svojej povesti, i keď čuchovo môže mierne zvyšovať chuť na sexuálne radovánky.
Oveľa istejší i dostupnejší vo forme éterického oleja je exotický ylang-ylang, v preklade kvet kvetov, z tropického stromu. Nenahraditeľných je najmä zopár kvapiek – asi tak dve – vo zvlhčovači vzduchu v zime vo vykúrenej spálni – hmmmm…

Nápoje

Alkohol v miernom množstve a to predovšetkým šampanské, ale pozor! – iba to skutočné prírodné zo Champagne a nijaké iné napodobeniny. Naopak, väčšie množstvo alkoholu a to i pravého šampanského akúkoľvek erotiku zaručene zadusí v zárodku. Tak isto ako fajčenie.
Celkovo stimulujúci je však čaj z rozmarínu s tymiánom. Dokáže úspešne nahradiť čierny čaj, kávu i čokoládu bez ich škodlivých účinkov.
A čo tak skúsiť afrodiziakálnu kúru s pomocou citróna? Do pohára šťavy vyluhovanej z jedného citróna nakrájaného na plátky aj so šupkou – ale to iba v prípade, že viete, že sú organického pôvodu – pridáte výluh z troch kvetov harmančeka, ktoré predtým večer zalejete vriacou vodou a necháte v nej na noc. Ráno precedíte a vypijete na lačno.
Alebo nesmierne povzbudzujúce dračie mlieko. Skutočné mlieko, respektíve tú chemickú zlátaninu predávanú pod týmto názvom v obchodoch, radšej nahraďte jablčnou šťavou. V mixéri zmiešajte pohár šťavy, prípadne ak sa niekde na vidieku dostanete k čerstvému pravému mlieku, tak mlieka, s polievkovou lyžicou nastrúhaných mandlí, pivných kvasníc, sezamových semienok, medu, surových pšeničných klíčkov, čajovej lyžičky ženšenového prášku a vanilky. Môžete dochutiť škoricou alebo banánom.
Euforizujúci yogi čaj: asi päť minút povaríte na miernom ohni vodu s masalou, koreninovou zmesou, ktorá väčšinou obsahuje zázvor, klinčeky, škoricu, čierne korenie, kardamom, niekedy aj aníz a fenykel alebo sladké drievko. Odstavíte a necháte ešte chvíľu luhovať. Nakoniec pridáte čierny čaj a povaríte ešte minútu, alebo vyluhujete tri minúty. Precedíte, pridáte sójové mlieko, prípadne čerstvé pravé mlieko a servírujete s medom.
Ak máte pocit, že ste unavená, deprimovaná a celkovo splihnutá a nemáte chuť vôbec na nič, nieto ešte na sex, vyskúšajte niečo z levandule. Napríklad dve – tri šálky odvaru z kvetov denne, ktoré po prejdení varom necháte luhovať 4 minúty. Ak máte pravý éterický olej z levandule, môžete na kávovú lyžičku medu (ktorý je sám o sebe afrodiziakálny) kvapnúť štyri kvapky a pomaly rozpúšťať v ústach. Dva až trikrát denne. Prípadne si obstarajte tinktúru a dvakrát denne vypite 25 kvapiek s trochou vody medzi jedlom.
Ak sa potom rozvášnite a dorazíte sa náruživým sexom, unavenú a nevyspatú tvár ráno vyhladíte mrkvovou kúrou. Každé ráno si namiesto raňajok dáte pohár čerstvej mrkvovej šťavy.
A nakoniec, čo už môže znieť lákavejšie než afrodiziakálne víno?  100g cukru, 4 g klinčekov, 3 g zázvoru, 3 g škorice, 1/2 litra kvalitného červeného vína a 4 g vanilky necháte 8 dní luhovať na slnku alebo 15 dní v tieni. Potom prefiltrujete a popíjate pri izbovej teplote, v ideálnom prípade polonahí na kožušinovom koberčeku pred plápolajúcim krbom. Vonku je snehová fujavica, zasype vás na tri dni, ale vy máte vnútri požiar zmyslov.
V takej situácii poslúži dobre aj korenené víno, recept kuchára Taillevanta, ktorý varil francúzskemu kráľovi Karolovi VII.: rozdrvíte 30 g škorice, 10 g klinčekov, 30 g vanilky a 80 g medu z rôznych kvetín. Zmes dáte do demižónu a zalejete 5 litrami ľahkého bieleho vína. Vyluhujete dva týždne a prefiltrujete do fľaší, ktoré budete skladovať v chladnej pivnici – alebo barbarskejšie v chladničke.
A v tých najchladnejších dňoch určite poteší horúca čokoláda z kakaového prášku, 2/3 šálky vriacej vody, 1/2 pohára vaječného koňaku, škorice a medu.

Erotika cez žalúdok

Zmyselnej vášni nijako neprospieva výdatné a ťažké jedlo. Vepřo, zelo, knedlo, rum a pivo je zaručený killer aj tej poslednej erotickej iskričky. Najmä ak toto a podobné jedlá tvoria stravovací základ. Pre prípad nedostatku nápadov, čo by tak mohlo nezabiť a naopak povzbudiť vášne, ponúkame zopár rafinovaných receptov z Amorovej kulinárskej dielne.

Zeler po francúzsky

Zeler uvarte do mäkka v slanej vode. Pokrájajte ho a rozložte na vymastený pekáč. Posypte syrom. Zalejte omáčkou z niekoľkých lyžíc smotany, zelerovej šťavy, žĺtka a rozšľahaného masla, korenia a citrónu. Môžete ho servírovať aj k bielemu ľahkému mäsu.

Zapečená cibuľa

Do hlineného pekáča dajte ošúpané cibule, do každej zapichnite klinček, posypte ich trochou morskej soli a pokvapkajte sezamovým olejom. Zapekajte vo veľmi mierne vyhriatej rúre. Podávajte teplé.

Provensálsky koláč Aude

Urobte koláčové cesto z pšeničnej múky. Upečte ho, vyberte a pokryte na plátky nakrájanou cibuľou. Dajte ho späť do veľmi horúcej, ale vypnutej rúry. Servírujte vlažné a posypte estragónom, bazalkou a ozdobte čiernymi olivami.

Regeneračná pomazánka

Nahrubo nasekajte dva strúčiky cesnaku a petržlen, zamiešajte s olivovým olejom a natrite na opečené vlažné krajce chleba.

Turecký syr

Do krémového jogurtu pridajte smotanu, jemne nasekaný cesnak, sušený alebo čerstvý tymián, trochu morskej soli a na malé kúsky nakrájanú uhorku, dobre zamiešajte a pridajte lyžičku medu. Ak do toho pridáte vodu, vznikne lahodný nápoj alebo zálievka na šaláty.

Baklažánový kaviár

Odrežte stopky baklažánov, rozkrojte ich na polovice, dajte na pekáč a pokropte olivovým olejom. Pečte, až kým sa nedajú olúpať. Dužinu rozmačkajte s trochou olivového oleja, pridajte niekoľko rozmačkaných strúčikov cesnaku, korenia (tymián, rozmarín, bazalka…) a zamiešajte. Zmes dajte do chladničky a servírujte studené na opečenom chlebe alebo na suchároch.

Čierna reďkovka

Ošúpte 1 kg čiernej reďkovky, nakrájajte ju na prúžky a dajte do studenej vody. Varte, až kým sa takmer všetka voda nevyvarí. Pridajte ju do 150 g tekutého agátového medu a nechajte na miernom ohni zafarbiť – pozor, med sa nesmie ocitnúť v teplote nad 50 – 60 stupňov. Potom jemne posypte zázvorom a môžete plniť do pohárov a používať ako opojnú i liečivú marmeládu. Lebo čierna reďkovka má mocné liečivé účinky a je nepostrádateľná pri prechladnutiach, chrípkach, horúčkach a podobne.

Orientálny koláč

Misku jemnej krupice, hrnček nakrájaných datlí, hrnček nahrubo nasekaných lieskových orieškov, 1/2 hrnčeka cukru a trochu vlažnej vody vymiešajte na cesto. Ak je veľmi husté, pridajte trochu vody a nechajte hodinu odpočívať. Vyvaľkajte placku, pohárom povykrajujte kolieska a pečte na panvici alebo v rúre.

A potom prajeme už len sladké milovanie!

Byliny

Takmer všetky bylinné afrodiziaká mali vždy spojitosť s bohmi plodnosti, bohyňami lásky a takmer všetky majú opojné či psychedelické vlastnosti. Práve preto sa používali pri mystických rituáloch alebo zasväcovacích obradoch. Pozrime sa bližšie na najvýznamnejšie z nich.
Viete, ktorá bylina je nazývaná „nektárom extázy“, „posvätnou bylinou extázy“, „elixírom nesmrteľnosti“ alebo „semenom osvietenia“? Presne tá, ktorá sa dnes stala obeťou bezpríkladného honu na seba ako na nejakú zlú čarodejnicu –

Konope, cannabis sativa

Konope je jednou najstarších kultúrnych rastlín a sprevádza človeka od úsvitu dejín – najdlhšie zo všetkých úžitkových rastlín. Vždy a všade slúžila ako úžitková, liečivá i ako opojná bylina lásky. Stará indická i indiánska kultúra mala túto rastlinu v hlbokej úcte. Než prejdeme k jej afrodiziakálnym účinkom, pripomeňme, že lieči hnačku, úpal, uvoľňuje hlieny, urýchľuje zažívanie, zbavuje rečových vád, je účinná pri Parkinsonovej chorobe, pri menštruačných bolestiach atď.
Konope ako afrodiziakum dostali ľudia podľa indickej tradície do daru, aby mohli spolu stále žiť v šťastí a domácom mieri. Klasická indická náuka o zdraví, ajurvéda jedným dychom pripomína, že afrodiziaká, a teda ani konope nie je určené pre erotických dobrodruhov, ale predovšetkým pre manželské páry a má podporovať ich láskyplný vzťah.

Najslávnejšia vajikarana (afrodiziakum) z dielne veľkého staoindického lekára Čaraku: majun
zloženie: konopné kvety a listy, hašiš (konopná živica), ópium, semeno a listy durmanu, klinčeky, kardamom, kadidlo, anýz, rímsky kmín, prefiltrované maslo, múka, mlieko, maslo a cukor

Podľa tantry, cesty ľavej ruky (vamamargy), teda erotického kultu starých Indov, samotná tantra i najlepšie afrodiziakum pochádzajú od boha Šivu a jeho manželky Šakti. Šiva tu zosobňuje pasívnu mužskú tvorivú energiu, ktorú dokáže prebudiť aktívna ženská energia Šakti. Obe tieto energie, alebo vesmírne póly, podobne ako taoistický jin a jang, tvoria spolu nedeliteľnú božskú jednotu. Ľudia majú pomocou posvätného rituálu, využívajúceho sexuálne spojenie a užitie posvätných bylín, možnosť túto jednotu veľmi intenzívne prežiť. Nejde pritom o orgie, ako si to možno niekto rád predstavuje, ale práve naopak, ide priam o asketickú prípravu obsahujúcu meditácie, cvičenia na ovládanie tela, hľadanie vhodného partnera/ky i samotnú prípravu vývaru z konope. Po mnohých ďalších rituálnych činnostiach potom dochádza k tomu hlavnému – k spojeniu (maithuna).
Môžete vyskúšať, sprevádzané nejakým vlastným domácim rituálom a konope nahradiť yogi čajom: Muž sedí v lotosovej polohe, žena je vztýčená nad ním, skláňa panvu a pomaly klesá na mužov lingam. Aktívna je žena a svojou energiou Šakti premieňa muža na Šivu, na božský aspekt vesmíru. Dvojica má takto možnosť precítiť, ako vedomie a vesmír splývajú do jedného bodu. V posvätnej extáze spoznávajú zázraky stvorenia a bytia. To však iba vtedy, ak sa skutočne povznesú nad úroveň púheho rozkošníckeho dráždenia.
K najväčším radostiam Orientu patrilo fajčenie konope z vodnej fajky. Toto sa tešilo veľkej úcte ako vládcov, tak súfistov, básnikov i lekárov.
A teda skôr ako niekto poštve na nejakú rastlinu zákony a políciu, bolo by dobré, keby sa predtým trochu dovzdelal. Je výrazom značnej ignorancie začať babkám na záhradách vytrhávať sadeničky konope, rastliny, ktorá predsa len tvorila pevnú súčasť aj slovenskej ľudovej kultúry – spomeňme len tradičný slovenský konopný šatník. Rastlina je darom, nemôže za to,  že sa niektorí rozhodli zneužívať ju. Jej zničením nezničíme zároveň aj podivné sklony ľudí.

Durman

Zatiaľ čo konope prebúdza ženskú energiu Šakti, ozajstnú jednotu dokáže vytvoriť s durmanom (daturou). Táto nádherná okrasná i omamná rastlina rastie väčšinou divoko, ale v Indii a Nepále často blízko chrámov a svätýň. Durman sa obyčajne obetováva bohu, ktorý sídli v každom človeku. A to preto, aby sa v ňom táto božská iskra zaktivizovala ako tvorivá sila, plodnosť, ale aj erotická vášeň.
Celé tisícročia sa durman kombinoval na liečebné účely s konopem, ópiom a inými. A tiež sa, ako všetko na svete, zneužíval. Priveľké dávky semien majú totiž narkotické účinky a to práve využívali lúpežníci. Presne tak, ako dnes niektoré erosenky používajú syntetické uspávacie prášky.
V Peru si zasa pochvaľujú kukuričné pivo, v ktorom sa macerovali rôzne časti drevitého durmanu.

Petržlen

To je zeleninka s afrodiziakálnym, ale aj liečivým (močové cesty, prostata) účinkom hlavne na mužov. Najlepšie sú listy petržlenu obyčajného v šaláte, posypané petržlenovými semenami. Lebo čo sa týka afrodiziakálnych účinkov, tak práve semená obsahujú najviac apiolu, esencie, ktorá zároveň dokáže odstraňovať menštruačné bolesti u žien a na mužov pôsobí ako afrodiziakum. Staré české príslovie nie nadarmo hovorí „petržel, aby dýl vydržel“. Ak si však niekto dopraje viac ako 1 gram apiolu denne a nepochopí, že menej býva obyčajne viac, speje k otrave a miesto rozkoší ho čakajú kŕče, závrate a srdcová arytmia. Mierne požívanie vo forme šalátu s petržlenovými listami a zopár semenami však pomáha udržať si zdravie i libido.

Žen šen (ginseng čiže krása vesmíru)

Musí však byť prírodný, divorastúci. Pestovaný žen šen nemá príslušné regeneračné schopnosti. V čínskej medicíne sa používa už tisíce rokov ako skutočný všehoj. Obnovuje fyzické, intelektuálne i sexuálne sily, harmonizuje nervový systém, pomáha pri menopauze, odďaľuje starnutie a pomáha pri x chorobách. Ako afrodiziakum stimuluje hormonálne funkcie pohlavných žliaz. Vzhľadom na vzácnosť pravého ginsengu sa ako náhrada často používa podobný eleuterokok, avšak ten má afrodiziakálne účinky iba u mužov.

Zvláštne dotyky

Ideálne je niekoľkodňové strnisko – u neho pochopiteľne. Alebo aj pekná huňatá brada. Ak práve touto ozdobou skúma a lemuje vaše erogénne zóny, môže z toho vzklíčiť rozkoš najvyššia. Nič vám nebráni, aby ste mu to neoplatila. Obzvlášť, ak máte dlhé či polodlhé vlasy a nimi pohládzate to svoje obľúbené mužské telo.
V prípade, že máte hlavu dohola alebo na chlapca, nič sa nedeje. Spomeňte si na pávie alebo pštrosie perá a skúste si niečo také obstarať. A potom sa už vašim vzájomným experimentom medze nekladú.
Šteklivým návrhom je aj potieranie partnera medom, šľahačkou, džemom alebo čímkoľvek a následné ochutnávanie – pochutiny i partnera. Alebo si na partnera/ku poukladáte celú ovocnú hostinu. Samozrejme, takýto scenár sa už ťažko realizuje na kožušine či inom príjemnom ležovisku. I keď – fetišistov určite dodatočne vzruší aj podkladový igelit či gumená podložka.

Oblečenie

Taký hodváb alebo satén určite ťažko hľadajú konkurenciu. Pokiaľ však vaša či partnerova peňaženka nestačí, umne nariasené drapérie z gázoviny alebo jemných indických šatiek môžu spôsobiť nemenšie návaly túžby. Hlavne v opare z ylang-ylangu, jazmínu alebo inej vonnej parády.
Prípadne si môžete zorganizovať hru na Lolitu. Copíky s guličkami, plisovaná minisuknička, podkolienky, a keď chcete hard core, tak aj školská taška s Mickey Mousom alebo Pokémonmi. A mobil v obale v tvare plyšového zvieratka s veľkými ušami.
No a pod tým všetkým sa môžu skrývať kožené tanga nohavičky, lesklý korzet a piercing na bradavkách. V pravej chvíli samozrejme z taštičky vyberiete skladací bičík, po čiastočnom striptíze vkĺznete do pod posteľou či za skriňou nachystaných hodne vysokých opätkov alebo čižiem a potom to len rozbalíte!

Avšak ruku na srdcenajlepším afrodiziakom v konečnom dôsledku aj tak ostáva pocit pohody a šťastia z púheho faktu, že ležíte v náručí toho pravého/tej pravej a v návale túžby na tieto okrasné rituály aj tak neostane nijaký priestor ani čas. Prirodzené iskrenie lásky v tej chvíli zmetie všetky barokové ozdôbky, gýčových amorkov, vonné tyčinky i nepotrebné afrodisiaká:)

Najnovšie články: