Bachova kvetová terapia – história

Objednávky na Bachovu terapiu: PhDr. Nina Jassingerová, 0903 177 281, ananda@ananda.sk

Bachove kvetové esencie sa získavajú z kvetov alebo pukov 37 divorastúcich nejedovatých rastlín (38 je esencia z vody horského potoka), ktoré pôsobením slnečného svetla alebo teploty uvoľňujú svoju energiu do vody. Ich energia je liečivá a harmonizuje náš duševný stav.

Dr. Bach vytvoril okrem toho zmes prvej pomoci – Rescue Remedy. Skladá sa z piatich esencií a je vhodná ako prvá pomoc pri akejkoľvek väčšej nárazovej záťaži. Môže to byť nečakaná správa, nehoda, návšteva zubára, úraz, úmrtie blízkej osoby a podobne.

Tento systém objavil Dr. Edward Bach (1886 – 1936), pôvodne špičkový lekár na londýnskej Harley St., ktorý mal zároveň intuitívne liečiteľské schopnosti. Keď zistil, že životný štýl a duševný stav jednotlivca tvoria hlavnú príčinu choroby, vzdal sa svojej lekárskej praxe a stal sa homeopatom. Po čase však zašiel až za hranice homeopatie a začal hľadať jednoduchší a univerzálnejší spôsob liečby. K hľadaniu ho inšpiroval aj vlastný vážny zdravotný stav. Jeho kolegovia lekári mu svojho času dávali pár mesiacov života, keďže dostal rakovinu. Bach sa vtedy definitívne odsťahoval na vidiek a začal svoje hľadanie medzi rastlinami. Napriek očakávaniu odborníkov žil ešte ďalších 19 rokov – až kým úspešne nezavŕšil svoje životné dielo – systém liečivých kvetových esencií.

Postupne sa mu podarilo klasifikovať dvanásť základných emocionálnych stavov, určených kľúčovým slovom ako je napríklad osamelosť alebo strach. Takto objavil prvých dvanásť rastlín, ktoré predstavujú pozitívny pól týchto negatívnych stavov. Nazval ich Dvanásť liečiteľov. Neskôr objavil 26 ďalších esencií a nazval ich Pomocníkmi.

Liečivé kvetové esencie
Sú to energetické výťažky niektorých kvetín, ktoré divo rastú v určitej oblasti Anglicka a nesú informáciu o vibráciách týchto kvetín. Bachova kvetová terapia nie je aromaterapia. Bachových esencií sa teda nemusia báť ani alergici.

Najnovšie články: